Zrod a vývoj legendy jménem UZI®

UZI – LEGENDA MEZI SAMOPALY

UZI PRO

UZI reprezentuje aktuálně již kompletní vývojovou rodina izraelských samopalů s otevřeným šroubem a blowback systémem.

Samopal UZI je učebnicovým příkladem jednoduchého projektu, který vyvolala reálná potřeba armády a následně byl realizován až do úspěšněho konce rodícím se zbrojním průmyslem v Izraeli.

Jedná se o dobře navržený aspolehlivý samopal vyrobený z lisovaných dílů, který byl snadno vyrobitelný a měl univerzální možnost nasazení v různých situacích, což z něj činilo extrémně žádaný artikl pro profesionály po celém světě.

UZI – Samopal zrozený v těžkých časech,zkonstruován a patentován expertem

Uziel "UZI" GAL

První samopal s jménem UZI navrhl jeho samotný tvůrce, major Uziel „Uzi“ Gal koncem 40. let jenom krátce po vzniku samostatného státu Izrael a po ukončení arabsko-izraelské války v roce 1948. Zbraň byla nejdříve předložena izraelské armádě k vyhodnocení a díky své jednoduchosti a hospodárnosti výroby zvítězila nad konvenčnějšími konstrukcemi, co posunulo zbraň do další fáze vývoje. Po testování byl prototyp samopalu UZI definitivně dokončen v roce 1950.

Samotný Gal vůbec nechtěl, aby byla zbraň pojmenována po něm, ale jeho žádost byla ignorována, jelikož jméno již rezonovalo mezi vojáky a tak začal dlouhý příběh samopalu jménem UZI. První verze samopalu UZI byla vybaveni krátkou pevnou dřevěnou pažbou, což je verze, která byla zpočátku nasazena během Suezské operace v roce 1956. Pozdější modely by byly vybaveny skládací kovovou pažbou.

UZI v podobě finálního produktu byl poprvé představen speciálním jednotkám Izraelských obranných sil (IDF) v roce 1954 a krátce na to byla zbraň uvedena do oficiální výroby a také výbavy obranných sil.

Uziel Gal a samopal UZI

UZI a jeho místo ve světě

Od 60. do 80. let začal nabývat samopal UZI extrémní oblíbenost a v tomto období bylo vyrobeno a prodáno armádám, státním složkám a bezpečnostním agenturám více samopalů UZI než jakýchkoliv jiných samopalů.

Celosvětové statistiky uvádějí prodej více než 2 milionů kusů této zbraně, co zaručilo samopalu UZI označení legendární zbraně.

Samopal UZI byl do dnešního dne exportován do více než 90 zemí a byl produkován přímo společností Israel Military Industries, FN Herstal, Israel Weapon Industries a dalšími výrobci.

Samotný výčet armád a bezpečnostních složek je nekonečný a zahrnuje Nizozemskou, Belgickou, Německou, Irskou, Srí Lanskou a Americkou armádu.

Historická událost prokazující rychlé nasazení, kompaktnost a smysluplnost použití UZI hlavně při speciálních operacích a VIP ochraně je situace, kterou je neúspěšný atentát na amerického prezidenta Ronalda Reagana. Během pokusu o atentát prováděném třemi střelci byl prezident dne 30. března 1981 postřelen a zraněn, pohotový zvláštní agent tajné služby Robert Wanko vytáhl samopal UZI z kufříku a okamžitě zahájil krycí palbu ze zadní části prezidentské limuzíny, co umožnilo dostat zraněného prezidenta do bezpečí.

od UZI až po UZI PRO

Konstrukce UZI

UZI technická specifikace samopalu

Uzi používá konstrukci s otevřeným šroubem, ovládanou blowback systémem.Konstrukce nese i českou stopu, jelikož zbraň používá prvky velmi podobné české ZK 476 a výrobním samopalům Sa 23, Sa 24, Sa 25 a Sa 26 od Jaroslava Holečka .

Konstrukce s otevřeným šroubem odhaluje konec hlavně a zlepšuje chlazení během období nepřetržitého palby. Znamená to však, že jelikož je šroub při natahování držen dozadu, je přijímač náchylnější ke kontaminaci pískem a nečistotami. UZI využívá design teleskopického šroubu, ve kterém se šroub obepíná kolem závěru hlavně. Dané řešení umožňuje, aby se hlaveň posunula daleko dozadu do přijímače a zásobník může být uložen v pistolové rukojeti, což umožňuje lepší střelbu z kratší a lépe vyvážené zbrani.

Nová verze UZI PRO má přímo ve své konstrukci integrované lišty pro optické zaměřovače, zařízení a širokou paletu příslušenství, používá několik bezpečnostních systémů, má moderní ergonomický design a je vybaven nastavitelnou ramenní opěrkou.

Verze a varianty samopalu UZI

UZI

UZI SMG

Uzi Submachine Gun je standardním samopalem UZI s 10palcovou (250 mm) hlavní. Definuje jej vysoká rychlost při použití automatické střelby s počtem 600 ran za minutu (rpm). Model verze .45 ACP je mírně pomalejší s rychlostí 500 střel za minutu.

MINI UZI

Mini Uzi je menší verze běžného UZI, která byla poprvé představena v roce 1980. Mini Uzi je dlouhá 600 mm (23,62 palce) nebo 360 mm (14,17 palce) se složenou pažbou. Jeho délka hlavně je 197 mm (7,76 palce), jeho úsťová rychlost je 375 m / s (1230 f / s) a jeho efektivní dosah je 100 m. Díky kratšímu šroubu má vyšší automatickou rychlost střelby s počtem 950 ran za minutu. Jeho hmotnost je přibližně 2,7 kg

MICRO UZI

Micro Uzi je ještě více zmenšená verze Uzi, která byla představena v roce 1986. Micro Uzi je jenom 486 mm dlouhá, se složenou pažbou zmenšená na 282 mm a její délka hlavně je 117 mm a má ve srovnání s původním protějškem uzavřený šroub. Úsťová rychlost tohoto samopalu je 350 m / s (1148 f / s) a jeho cyklická rychlost střelby je 1 200 ot./min. Váží něco přes 1,5 kg (3,3 lb).

UZI PRO

Uzi Pro, je vylepšená varianta Micro Uzi, která byla uvedena na trh v roce 2010 společností Israel Weapon Industries Ltd. (I.W.I.), dříve mateřskou divizí Israel Military Industries. UZI PRO je samonabíjecí pistole se samopalem ovládaným blowback systémem, s velkou spodní částí, obsahující rukojeť a předpažbí, zcela vyrobená z polymeru pro snížení hmotnosti. Rukojeť zbraně byla přepracována tak, aby umožňovala obouruční ovládání a usnadňovala kontrolu při plně automatické palbě, která je velice nezvyklá pro tak malou střelnou zbraň. Samopal UZI PRO je vybaven čtyřmi kolejnicemi Picatinny, dvěma po stranách hlavně, které lze odejmout, jednou pod hlavní pro přidání příslušenství a druhou na horní straně pro optiku. Kolejnice pod hlavní je často doplněna o specializované předpažbí, které se připevňuje k pistolové rukojeti a poskytuje tak dodatečnou ochranu rukou. Nová zbraň váží 2,32 kg a má délku 529 mm s prodlouženou pažbou a 30 cm, když je zbraň složená.

UZI PISTOL

UZI PISTOL je poloautomatická varianta pistole s uzavřeným šroubem a blowback systémem. Jeho úsťová rychlost je 345 m / s. Jedná se o verzi Micro Uzi bez pažby a možnosti plně automatické palby. Zamýšlenými uživateli pistole jsou různé bezpečnostní agentury, které potřebují vysokokapacitní poloautomatickou pistoli, nebo civilní střelci, kteří chtějí zbraň s těmito vlastnostmi a koncepci stylu UZI.

UZI PRO PISTOL

UZI PRO PISTOL je aktuální verzí pistole UZI. Má kolejnice nahoře a dole a je zde volitelná stabilizační vzpěra. Na rozdíl od jakékoli jiné varianty UZI má UZI PRO PISTOL spíše boční rukojeť než horní nabíjecí rukojeť a má třístupňovou bezpečnost. Na pistoli UZI PRO PISTOL jsou tři pojistky: bezpečnost palce, bezpečnost rukojeti a blok úderníku. Tento model byl určen pro vymáhání práva a civilní použití, hlavně kvůli kompaktní velikosti, kolejnicím pro príslušenství a s možností poloautomatické rychlé střelby. Na rozdíl od jiných variant UZI je pistole UZI PRO PISTOL vybavena pouze komorou 9×19 Parabellum.

Verze samopalu UZI

#iwiuzi #uzipro #iwicz #iwicr #uzi #uzielgal #iwi #pistol #guns #zbrane #pistole

Pokud máte zájem o produkty IWI, nebo o spolupráci, kontaktujte nás prosím.

Vyplňte náš jednoduchý formulář a v nejbližší době se Vám ozvou naši pracovníci pro prodej zbraní a příslušenství IWI a MEPROLIGHT. Budeme se těšit na Váš kontakt. Tým IWI ČESKÁ REPUBLIKA A SLOVENSKO

Pošlete nám nezávaznou poptávku

Chcete-li nám zaslat nezávaznou poptávku, vyplňte požadované údaje.

Nezávazná poptávka

Chcete-li nám zaslat nezávaznou poptávku produktů, vyplňte požadované údaje.

Poptávané produkty

  • Zrod a vývoj legendy jménem UZI®

Kontaktní údaje