Israel Weapon Industries a jeho cesta napříč dekádami

IZRAEL WEAPON INDUSTRIES A JEHO CESTA NAPŘÍČ DEKÁDAMI

ISRAEL WEAPON INDUSTRIES
V moderní historii se při zmínce o Izraeli nutně čtenářům vybaví řada ozbrojených konfliktů, které vznik tohoto státu provázely, ale zároveň také dnešní vyspělý izraelský zbrojní průmysl.

V aktuální době je již Israel Weapon Industries etablovaný lídr na polí zbraní a vyrábí neskutečně širokou škálu produktů od munice, přes ruční palné zbraně, těžké zbraně, příslušenství, bojové lodě a děla, až po sofistikované elektronické systémy, pokročilétanky a těžkou techniku. Nebylo tomu ale vždy tak a úspěch se rodil těžce a postupně. Tento krátký článek popisuje dějinné události, které předcházeli vzniku Israel Weapon Industries a dalším divizím izraelského zbrojařského průmyslu.

Zrozen v boji

Moderní obranný průmysl v Izraeli tak, jak jej známe dnes, byl uveden do pohybu na počátku 20. let předešlého století. Tváří v tvář stále více nepřátelské arabské populaci začala židovská komunita na začátku vyrábět pro svou obranu domácí ruční granáty a výbušniny.

Na počátku 30. let založili odhodlaní členové Hagany (židovská obranná organizace, která vznikla ještě před vznikem státu Izrael) tajné továrny na ruční palné zbraně, které se v roce 1948 staly izraelským vojenským průmyslem, dnes známým jako Israel Military Industries (IMI).

Hned v prvních dvou dekádách svého fungování Israel Military Industries vytvořili několik zbraní dodnes používaných Izraelskou armádou, včetně ikonického samopalu UZI. Nákladnější letadla a pokročilé zbraňové systémy a speciální zbraně byly pořizovány od řady zahraničních dodavatelů, zejména z Francie.

UZIEL GAL A UZI

Hlavním historickým důvodem, který se přičinil o proměnu Izraele z výrobce malých zbraní na komplexní průmyslový koncern s celou škálou vojenských systémů, přišel po takzvané šestidenní válce v roce 1967 ( třetí arabsko – izraelská válka ).

Během války uložila Francie v rámci mezinárodních konvencí na Izrael embargo, které se týkalo prodeje munice, vojenských systémů a zbraní, včetně stíhacích letounů Mirage do společnosti Dassault. Tento fakt vedl Izrael jednak k nutnosti hledat nové dodavatele, ale také nastartoval odhodlání rozšířit svoji vlastní produkci a nezávislost v odvětví vojenské techniky.

Státní podnik Izrael Aircraft Industries (IAI), byl původně založen jako společnost specializující se na údržbu strojů dovážených ze zahraničí. IAI začala pomalu vyvíjet koncepty různých vlastních letadel, včetně KFIR, který měl být náhradou za stíhačky Mirage – stejně jako letadla Arava a Nesher. Spolu s rozvojem bojového letectva se rozvíjeli také další části zbrojařského průmyslu a vojenské techniky.

IWI Sniper
Začátek exportu

Izrael musel v prvních čtyřech desetiletích od svého vzniku vést pět velkých válek, což nutně vyvolalo potřebu vybudovatkomplexní, stálou a dobře trénovanou armádu. Tato nutnost vedla k vzniku Izraelské armády ( Israel Defence Forces – IDF) jako celku a také k její zásadnímu rysu, kterým je skvělá příprava a vybavenost vysoce pokročilým arzenálem.

Izraelský stát a vláda, která založila a dodnes vlastní tři hlavní obranné firmy, rovněž podpořila vznik soukromých společností, které také začali přispívat k výjimečné vybavenosti izraelské armády. Tak soustředěný a rozsáhlý rozvoj sofistikovaného obranného průmyslu, technologií a zbraňových systémů nevyhnutelně vedl k silnému produktovému a obchodnímu rozmachu izraelské produkce.

Izraelský obranný průmysl a také konkrétní izraelské zbraně rychle získávaly skvělou reputaci, což vedlo k expanzi a exportu, který dodnes tvoří většinu jeho příjmů a umožňuje obrannému průmyslu země úspěšně konkurovat největším zahraničním společnostem. Izrael tak získal kromě výroby mnoha zbraní, potřebných pro vlastní obranu země, také celou řadu velice žádaných exportních artiklů s globální poptávkou.

Palné zbraně pro český trh
Průmysloví hráči na zbrojařském trhu

V moderní historii Izraele působí v odvětví zbrojařského průmyslu přibližně 150 společností s kombinovanými odhadovanými ročními příjmy na úrovni 3,5 miliardy dolarů.

Největší subjekty jsou státem vlastněné společnosti jako IAI, II, IMI a Rafael. Jejich produkce zahrnuje nejenom zbraně a různé typy techniky, ale také vývoj technologií a elektroniky.

Mezi středně velké soukromé společnosti patří Elbit Systems a Tadiran Group, které se zaměřují především na obranné systémy. Menší firmy produkují užší rozsah výrobků, ale na druhou stranu se vyznačují vysokou specializací.

V celkovém měřítku zaměstnává zbrojařský průmysl v Izraeli téměř 50 000 lidí, z nichž všichni sdílejí společnou historii a reprezentují vysokou úroveň znalostí. Kombinace snahy a expertízy se projevuje hlavně ve vývoji a následné schopnosti přinášet vysoce efektivní a spolehlivé zbraně a příslušenství, které často okamžitě nasazuje do výzbroje Izraelská armáda ( IDF ).

TAVOR 7 v černé barvě
IWI vs. Globalizace

Globální zbrojařský trh a zakázky pro výbavu armád a ozbrojených jednotek ale čelí obrovské konkurenci reprezentované desítkami regionálních i globálních výrobců s neustále přibývajícími novými výrobci. Izraelské zbrojařské koncerny se v reakci na tuto situaci rozhodli využít dlouholetý výzkum a expertízu vývojových týmu pro navrhování produktů také pro nevojenské trhy, profesionály z řad bezpečnostních agentur a také pro civilní sektor. Technologický základ primárně určený pro použití armádou tak umožnil vznik mnoha inovativních civilních patentů a produktů zejména v oblasti dílenského zpracování, materiálového výzkumu, ale také v oblasti technologií a telekomunikací.

Ani výjimečná kvalita, spolehlivost a inovace ale nezaručují na poli globálního trhu automaticky komerční úspěch. Armády jednotlivých států mají totiž často své lokální či preferované dodavatele a export v rámci zbrojařského průmyslu je ve své moderní éře těžkou disciplínou.

I v návaznosti na tento fakt zaznamenal Izraelský obranný průmysl od roku 2012 poměrně výrazný pokles vývozu. Příčinou byla hlavně narůstající mezinárodní konkurence, která vedla také ke zvýšení zahraničních výdajů na export a snížení rozpočtu domácích ministerstev a zbrojařského průmyslu. Vedoucí představitelé izraelského obranného průmyslu předložili v listopadu 2015 premiérovi Netanjahuovi oficiální zprávu, ve které uvedli, že se nacházejí v „jasné krizi“, a vývoz zbraní by v roce 2015 činil pouze 4 – 4,5 miliardy USD.

Izraelský vývoz obrany dosáhl v roce 2012 svůj tehdejší pomyslný vrchol s příjmy v celkové výši 7,5 miliardy USD a následně postupně klesal na 6,5 miliardy USD v roce 2013 a 5,5 miliardy USD v roce 2014 s tendencí postupného úpadku s občasnými mírnými zlepšeními.

Cestou k novému rozvoji je otvírání nových trhů a obchodních zastoupení pro izraelský zbrojařský průmysl v řadě zemí včetně České republiky a Slovenska. Spolu s historickou událostí, kdy jsou poprvé po 75 letech i civilnímu trhu k dispozici legendární produkty a příslušenství, tak dochází k unikátní události, která přináší mnohé výhody pro jednotlivce i samotný průmysl.

TAVOR TS12 IWI česká republika
ROZVOJ IWI V ÉŘE NOVÉHO MILÉNIA
Israel Weapon Industries

Společnosti Israel Weapon Industries (IWI), tak jak jí známe dnes, vznikla odčleněním od dnes již neexistující divize Magen od Israel Military Industries. Vznik IWI provázel již od začátku jasný záměr být specializovaným výrobcem zbraní, příslušenství a vojenské techniky.

Primárním uplatněním produktů je jejich nasazení do výzbroje a výstroje izraelských bezpečnostních složek a část je určena také pro export. Je nutné říct, že o izraelské zbraně z dílny IWI je ve světě velký zájem a jsou žádanými prvky výbavy armád, profesionálů ale velký trh představuje také civilní sektor.

V dnešní éře je IWI je součástí SK Group, skupiny řady specializovaných společností, které navrhují a vyrábějí širokou škálu zbraní, příslušenství, vojenských a obranných systémů používaných armádami a bezpečnostními složkami po celém světě.

Mezi hlavní exportní produkty IWI patří hlavně pistole Jericho a Masada, samopaly UZI, útočné pušky Arad, Galil a Tavor, ale také lehký kulomet Negev a odstřelovací pušky Dan a řada doplňků a zaměřovací techniky od společnosti Meprolight. Produkty IWI jsou vždy rozšířeny a doplněny o celou řadu příslušenství, nářadí, konverzních sad, ale také příslušenství v podobě pouzder, tašek a produktů pro skladování a převoz zbraní tak, aby nedocházelo k jejich porušení a oslabení jejich výjimečných vlastností.

Protože jsou to hlavně výjimečné vlastnosti izraelských zbraní, které definovali jejich dnešní jméno: spolehlivost, přesnost a výkonnost.

Pro více informací o produktech Israel Weapon Industries klikněte na tlačítko níže:

Pokud máte zájem o produkty IWI, nebo o spolupráci, kontaktujte nás prosím.

Vyplňte náš jednoduchý formulář a v nejbližší době se Vám ozvou naši pracovníci pro prodej zbraní a příslušenství IWI a MEPROLIGHT. Budeme se těšit na Váš kontakt. Tým IWI ČESKÁ REPUBLIKA A SLOVENSKO

Pošlete nám nezávaznou poptávku

Chcete-li nám zaslat nezávaznou poptávku, vyplňte požadované údaje.

Nezávazná poptávka

Chcete-li nám zaslat nezávaznou poptávku produktů, vyplňte požadované údaje.

Poptávané produkty

  • Israel Weapon Industries a jeho cesta napříč dekádami

Kontaktní údaje